ETKİNLİKLER

ETKİNLİKLER

Konser9 Aralık 2019 – Ersan Erdura ile Konak Belediyesi Popüler Müzik Korosu Konseri

      Konak Belediyesi’nin yeni kurulan Popüler Müzik Korosu, sezonunu Ersan Erdura ile açtı. Sunuculuğunu Hakan Eren’in üstlendiği gecede Şef Ferda Yılmaz yönetimindeki 60 kişilik dev koro, sezonun açılış konserinde birinden değerli şarkıları seslendirdi. ‘Yalnızlık Senfonisi’, ‘Eğlen Güzelim Eğlen’ gibi 90’lı yıllara damgasını vuran, kulaklardan hiç silinmeyen şarkıları seslendiren koro ve solistler performanslarıyla profesyonel şarkıcıları aratmadı. Duayen sanatçı, Altın Ses Kralı Ersan Erdura da kendi şarkılarının yanı sıra dönemin unutulmaz şarkılarıyla sahne aldığı gecede adeta nostalji rüzgarı estirdi. Konak Belediyesi Popüler Müzik Korosu’nun ücretsiz olarak düzenlediği sezon açılış konseri gecenin ilerleyen saatlerinde İzmir Marşı ile sona erdi.


Tiyatro

Ekim 2019


4 Ekim 2019 – İkinci Bahar

Uyarlayan, Yöneten: Serkan Budak

Oyuncular: Cihat Tamer, Bedia Ener, Dost Elver, Pınar Ünsal

     İki kuşak var, idealleri, hayalleri çok çalışmak, çok çok para kazanmak üzerine kuran bir genç kuşak ve solmuş çiçeklerin kendine özgü kokuları olduğunu geç de olsa fark etmiş olan diğer kuşak. Yaşamımız anlamını yitirmeye başlayınca, gerçekten ölmeye başlarız ve bunun kaç yaşında olduğumuzla alakası yoktur.
Aşk, romantizm, komedi… Siz yine hep bizimle olun!
9 Ekim 2019 – Pembe Kimlik

Yönetmen: Halil Kırkayak

Oyuncular: Özlem Aslanoğlu, Sibel Öksüm, Zeynep Pardo, Berkin Bilal, Marina Diriyi, Hülya Akçay

     Memleketimden yürek yakan yaşanmış kadın hikayeleri. Şiddet gören, cinayete kurban giden, töre gereği öldürülen, tacize uğrayan, bedeni satılan, kimliği yok edilmek istenen, toplumdaki gücü bilinen ama yasalar ile hakları verilmeyen, susturulan, hor görülen, ezilen ama buna rağmen dimdik ayakta dura, anamız, kardeşimiz, yârimiz, arkadaşımız, yoldaşımız olan kadınların hikayeleri… “İçime atılmış sözcüklerden bir yanardağ birikti yüreğimde ve susmak fiili tüketiyor beni…” 2012 ve 2014 Yılının En İyi Yazar ve Oyun Metni Ödülü 2014 Gelecek Vaat Eden Kadın Oyuncu Ödülü
18 Ekim 2019 – Bavul

Yönetmen: Levent Tülek

Oyuncular: Çiçek Dilligil, Bekir Aksoy, Mert Asutay, Yasemin Hadivent

      Çaresiz ve huysuz bir adamın bavulu havaalanında yalnız ve meraklı bir kadının bavulu ile karışırsa sonuç ne olur? İşte bu karışıklıklarla başlayan ve daha sonra birbirine son derece zıt iki insanın çılgın, delice ve kahkaha dolu karşılaşmalarını konu alıyor Bavul. Bedri Kırçıl'ı karısı terk edip Bodrum'a kaçmıştır. Dönüş yolunda, uçakta yine Bodrum'a tatil için gidip dönen Filiz Kavak vardır. Ve birbirine tıpatıp benzeyen iki bavul havaalanında karışır, ardından tuhaf ve komik olaylar birbirini kovalamaya başlar. Bavul, insan ilişkilerini, aşkları, sevgileri, yalnızlıkları, doğru insan - yanlış insan tartışmasını ve günümüz insanının mutluluktan ne anladığını esprili ve renkli bir biçimde anlatan çılgın, deli dolu bir oyun.
8 Kasım 2019 – Memleketin Kısmeti

Yönetmen: Murat Atak

Oyuncular: Koray Ergun, Işıl Poyraz, Bülent Ateşoğlu, Suat Ülhan, Burcu Oktav, Ersen Ocak,                                      Murat Demirbaş, Murat Ercanlı

     Türkiye çağdaşlaşma tarihinin önemli isimlerinden olan Aziz Nesin’in anısına bir vefa ve minnet borcu niteliğinde sahnelenen oyunda, ustanın öykülerinden yapılmış bir uyarlamadan öte, eğer Aziz Nesin bugün hayatta olsa, kendi gözünden memleketin bugünkü durumuna dair düşünceleri ve duyguları izleyici ile paylaşılıyor. “Neye niyet ettiğini unutan memleketler, kısmetlerine düşenlerden şikayet etmemelidir” anlayışı ile Haluk Işık tarafından kaleme alınan oyunu, Murat Atak yönetmekte olup Türkiye’nin usta tiyatro sanatçıları yorumlamaktadır.
22 Kasım 2019 – İyi Kötü Çirkin

Yönetmen: Ahmet Burak Bacinoğlu

Oyuncular: Eray Yasin Işık, Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş

     Eray Yasin Işık'ın kaleme aldığı, Ahmet Burak Bacinoğlu yönetiminde sahneye koyulan "İyi Kötü Çirkin" oyunu ile iyilik ve kötülük kavramı; trajik bir olay örgüsü içinde hiciv ve esprili bir dille anlatılıyor. Seyircinin televizyon ekranlarından ve beyaz perdelerden takip ettiği Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş ve Eray Yasin Işık; eğlence garantili "İyi Kötü Çirkin" oyununu sahneliyor.


Aralık 2019


2 Aralık 2019 – Ahududu

Yönetmen: Nedim Saban

Oyuncular: Suna Keskin, Melek Baykal, Nedim Saban, Bülent Seyran, Cem Güler, Ender Gülçiçek,                            Aysuda Dalgıç, Birol Engeler, Özgür Yetkinoğlu

     Dünyanın en büyük starları tarafından yorumlanan ve Cary Grant’ın başrolde oynadığı bir film olarak da bilinen (Arsenic and Old Lace), Türkiye’de daha önceleri Suna Pekuysal, Vasfi Rıza Zobu, Ani İpekkaya gibi ustalar tarafından oynanmıştı. Oyunun yeni prodüksiyonunda başrollerde Suna Keskin ve Melek Baykal var. Melek Baykal, yıllar sonra bu oyunla sahneye dönüyor. Nedim Saban da uzun yıllar sonra sahneye oyunun delisi rolüyle dönüyor. Oyunun diğer rollerinde Cem Güler, Halim Ercan, Dicle Alkan, Birol Engeler, Özgür Yetkin ve Bülent Seyran var! Çok güleceğiniz kesin ama bakalım, iki yaşlı kadının yalnızlığa buldukları çareyi beğenecek misiniz? 

19 Aralık 2019 – Kuvayi Milliye Destanı

Yöneten ve Oynayan: Yaşar Gündem

     "Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir. Her okunduğunda insanı farklı şekilde etkileyen bir başyapıttır. Ulusal kurtuluş savaşında kıyıda köşede kalmış, dipnot insanlarının kahramanlığıdır aslında bu destan... İpliği Türkçe olan bir tığ gibi işlemiştir Nazım Hikmet Kuvayi Milliye'de Türk dilini."


Ocak 20203 Ocak 2020 – Aziz Nesin Kabare

Yönetmen: Cengiz Toraman

Oyuncular: Cengiz Toraman, Levent Üzümcü, Ali Hakan Beşen, Mehmet Küçükgünaydın

     Türkiye’de “mizah” denince en önde Aziz Nesin adı gelir. Bu büyük yazarımızı kaybedeli tam yirmi beş yıl oldu. Aziz Nesin Kabare onun adını yaşatmak, yeni kuşaklara tanıtmak için yola çıktı. Toplumsal sorunlara hem içimizi acıtan hem de bol kahkahalı bir pencereden bakan, hicvin bu büyük ustası, tiyatro sahnesinde öyküleri ve şiirleriyle yeniden hayat buluyor. Bugün bile güncelliğini sürdüren, yüzümüzü güldüren, bize ayna tutup kendimizle yüzleştiren Aziz Nesin gerek duruşu gerek yapıtlarıyla yolumuzu aydınlatıyor. Tam da Usta’nın isteyeceği gibi, Levent Üzümcü Tiyatrosu ve İzmir Halk Tiyatrosu’nun el ele vererek, içten bir dayanışma duygusuyla bir araya gelerek yarattıkları bu oyun, uzun zamandır bize unutturulmaya çalışılan “birlikte daha güçlü” olduğumuzun somut bir kanıtıdır da aynı zamanda. Bilmeyenler tanısın, bilenler hatırlasın diye Aziz Nesin Kabare perdelerini bol gülmeceli bir seyirliğe açıyor. Neredeyse deyim haline gelmiş bir söz vardır: “Bu hikâye tam Aziz Nesinlik!” Öyleyse tam zamanıdır… Aziz Nesin Kabare için perde!
17 Ocak 2020 – Güzel Olacak

Yönetmen: Rüçhan Gürel

Oyuncular: Rüçhan Gürel, Ulvi Puğ

     Öykülerden oyunlaştırılarak sahneye uyarlanan oyunumuzda, öykülerden her biri ayrı bir toplumsal yaraya parmak basmaktadır. Oyunumuz, kapana kısılmış insanımız, geçmişten bugüne eğitim sistemimizdeki karmaşa, toplumda farklı olanın karşılaştığı sorunlar, milli mücadele, kaybolan değerlerimiz, sanat ve sanatçıya olan bakışımız, değişimin kaçınılmaz gücü ve sömürü düzenini ele almaktadır. Güzel Olacak adlı oyunumuzda, tüm bu çarpıklıklar, Ulvi Puğ ile Rüçhan Gürel’in yorumu ve Cem İdiz’in besteleriyle en çarpıcı biçiminde sahneye aktarılmaktadır.
18 Ocak 2020 – Alay Etme Lütfen (Çocuk Oyunu)

Oyun 3-10 yaş çocuklarının katılımına uygundur.

     Çocuklarımızın en sıkıntılı sorunlarında birisi de arkadaşlarının onlarla alay etmesidir. Alay edilme korkusu nedeniyle bilmediği şeyi sormaktan çekinen hatta yapabileceği bir şeyi yapmaktan vazgeçen çocuklarımızın sayısı hiç de az değildir. Kahramanımız Erçin uzaya çok meraklıdır ancak arkadaşları onun bu merakıyla alay ederler. Babası bir gün Erçin’e unutamayacağı bir sürpriz hazırlar. Meraklı olmanın ve bilimin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu anlattığımız bu oyunumuzda çocuklarımız alay etmenin kötü bir davranış olduğunu anlarken tutkularından vazgeçmemeleri gerektiğini de öğreneceklerdir.
18 Ocak 2020 – Alay Etme Lütfen (Çocuk Oyunu)

Oyun 3-10 yaş çocuklarının katılımına uygundur.

     Yetenek sadece sanatsal ve bedensel kabiliyet değil, akademik, sözel, sayısal, mekanik anlama gücü olarak da sınıflandırılmaktadır. Biliyoruz ki her çocuk diğerinden farklıdır ve çok iyi biliyoruz ki yeteneksiz çocuk yoktur. Kahramanlarımızın okulunda bir yetenek yarışması düzenlenmiştir ancak Yasemin, kendisine hiç güvenmemektedir. Çünkü yeteneğinin olmadığını düşünür. Ama köpeği Bobi ve arkadaşı Cem’in sayesinde içindeki yeteneğini ortaya çıkartacaktır. Çocuklarımız bu oyunda içlerindeki yeteneği keşfedeceklerdir. 

18 Ocak 2020 – Alay Etme Lütfen (Çocuk Oyunu)

Yönetmen: Murat Atak

Oyuncular: Koray Ergun, Işıl Poyraz, Bülent Ateşoğlu, Suat Ülhan, Burcu Oktav, Ersen Ocak,                                      Murat  Demirbaş, Murat Ercanlı

     Türkiye çağdaşlaşma tarihinin önemli isimlerinden olan Aziz Nesin’in anısına bir vefa ve minnet borcu niteliğinde sahnelenen oyunda, ustanın öykülerinden yapılmış bir uyarlamadan öte, eğer Aziz Nesin bugün hayatta olsa, kendi gözünden memleketin bugünkü durumuna dair düşünceleri ve duyguları izleyici ile paylaşılıyor. “Neye niyet ettiğini unutan memleketler, kısmetlerine düşenlerden şikayet etmemelidir” anlayışı ile Haluk Işık tarafından kaleme alınan oyunu, Murat Atak yönetmekte olup Türkiye’nin usta tiyatro sanatçıları yorumlamaktadır.


Şubat 2020


13 Şubat 2020 – Hangisi Karısı

Yönetmen: Can Törtop

Oyuncular: Berke Hürcan, Ece Gürsel, Celal Belgil, Can Törtop, Ümmühan Kıldiş, Ferhat Balaban, Can Mutluca

     John Smith (Berke Hürcan) Londra'da bir taksi şoförüdür. John'un birbirinden farklı iki hayatı, Londra'nın farklı bölgelerinde iki evi vardır ve de resmi olarak evli olduğu iki eşi: Mary (Ümmühan Kıldiş) ve Barbara (Ece Gürsel). Çok sıkı bir zaman programı yaparak iki evliliğini de hiç şüphe çekmeden devam ettiren John, bir akşam yaşlı bir kadını hırsızlardan kurtarmak isterken gözünü hastanede açar. Hırsızlık olayını araştıran dedektiflerin (Celal Belgil ve Ferhat Balaban) sorularıyla John'un bütün düzeni bozulmak üzeredir. Üst kat komşusu Stanly'den (Can Törtop) yardım ister ancak Stanly yardım etmekten çok işleri daha da karıştıracaktır. Barbara'nın yeni komşusu Bobby (Can Mutluca)'nin de dahil olmasıyla olaylar içinden çıkılmaz bir hal alacaktır.
27 Şubat 2020 – Fyodor Dostoyevsky Suç ve Ceza “Raskolnikov”

Uyarlayan, Yöneten ve Oynayan Atilla Alpar

     Uğradığı haksızlığı cinayet işleyerek ortadan kaldıracağına ve böylece adaleti sağlayacağına inanan üniversite öğrencisi Raskolnikov'un vicdanıyla baş başa kalmasının çarpıcı hikâyesi. Dostoyevski'nin Suç ve Ceza adlı klasik romanından uyarlanmıştır.